Człowiek jest szczęśliwy wtedy, gdy nic mu nie dokucza. Jednym słowem, gdy jest zdrowy. Czasem jednak nie doceniamy swojego szczęścia, jakim jest zdrowie. Nie dbamy o nie. I w ogóle nie doceniamy faktu, że jesteśmy zdrowi. Narzekamy na brak tego, czy tamtego. Zapominając, o cieszeniu się z najważniejszego, czyli ze zdrowia. Zdrowie doceniamy dopiero wtedy, gdy zaczynamy je tracić. Gdy nas coś boli i nie daje żyć. Wówczas mamy w zwyczaju wspominać, jak dobrze nam było, gdy nic nie bolało.

Czym jest zdrowie ? Jest to stan pełnego fizycznego, umysłowego i duchowego dobrobytu. Aby takie było trzeba nieustannie o nim pamiętać i nieustannie o nie dbać. Zdrowie człowieka niszczone jest przez wiele przeróżnych czynników. Jedne z nich nie zawsze są w stu procentach od nas zależne. Jak na przykład zatrucie środowiska, niezdrowa żywność, czy ogólny pęd życia. Ale istnieje wiele czynników, które są od nas i tylko od nas zależne. Czynników, które decydująco wpływają na nasze zdrowie. Do takich czynników należy dbałość o prawidłową masę ciała. Ponieważ nawet nadwaga szkodzi naszemu zdrowiu. Nie mówiąc już o otyłości, która zaczyna przybierać rozmiar epidemii. Człowiek otyły jest w jakimś stopniu mniej sprawny, jak i mniej atrakcyjny. Otyłość sprawia, że odchodzi dobry humor, a pojawia się apatia, która nie służy urodzie. Ponieważ wygląd osoby smutnej i bez inicjatywy nie jest ciekawy.

Drugim ważnym czynnikiem jest aktywność ruchowa. Ćwiczenia fizyczne usprawniają ciało. Sprawiają, że ruchy stają się sprężyste i elastyczne. Znika nadwaga i powraca dobre samopoczucie i dobry humor. Człowiek staje się od razu ciekawszy i atrakcyjniejszy. Powraca uroda i chęć działania. Ruch wpływa nie tylko na nasz narząd ruchu. Ale także na wszystkie organy w naszym organizmie. A także na urodę.

Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. Wiąże się ona przede wszystkim z wyglądem ciała. Uroda nie bierze się tylko z genów i kosmetyków. Ale także z diety, aktywnego trybu życia, który dotlenia umysł i ciało. A także z braku używek. Używki, to kolejny czynnik odbierający zdrowie i urodę. Wśród nich najgorsze to narkotyki, alkohol i nikotyna. Używki niszczą organizm człowieka. Osłabiają serce, wątrobę, trzustkę, nerki. Ale także niszczą umysł. Używki czynią człowieka swoim niewolnikiem. Panoszą się w umyśle i odbierając człowiekowi wszystko. Uzależniony człowiek z czasem traci nie tylko swoje zdrowie, ale także rodzinę, pracę, godność, poczucie własnej wartości, szacunek innych, itd.

Kolejnym wrogiem naszego zdrowia jest wszechobecny stres. Stres paraliżuje nasze zdrowie i życie. Wywołuje niszczące organizm emocje. Wprowadza do naszego umysłu fobie. Wywołuje nerwice i depresje. Stres, to jeden z najgorszych wrogów organizmu ludzkiego. Doprowadza do zawałów, wrzodów, a nawet samobójstw. Sam stres nie byłby tak szkodliwy dla organizmu człowieka, gdyby człowiek potrafił nad stresem zapanować. Lecz zdecydowana większość ludzi nie potrafi zapanować nad wszechobecnym stresem. Poddaje się mu, a ten zbiera swoje żniwo.

29 maja 2019 ,