Trądzik to ogólne pojęcie nazywające wiele rozmaitych problemów ze skórą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być spowodowany rozmaitymi czynnikami, od istotniejszych problemów ze zdrowiem aż po nieodpowiednią dietę, stąd też warto działać kompleksowo. Takie działanie daje znacznie większe możliwości, że walka z tą okropna przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z problematycznymi niespodziankami na twarzy i uczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja
Brak pewnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak nadmierne spożywanie niektórych substancji. Powinno się przemyśleć gruntownie swoją dietę i znaleźć w niej słabe punkty, a następnie pracować nad nimi skrupulatnie. Po pierwsze, brak zróżnicowania w codziennej diecie odbija się na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje wielu rozmaitych pierwiastków. Nie można mieć ich wszystkich, jedząc ciągle identyczne śniadanie, obiad i kolację. Powinno się wprowadzić do swojej codziennej diety zdrowe urozmaicenia.
Farmaceutyki na trądzik także pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, jednak tylko pod kątem samej cery. Zwykle zawierają cynk, witaminę A a także ekstrakty z korzystnie wpływających na nią roślin ziołowych. Warto się również wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera wiele toksyn. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą zawsze odbija się na cerze.

Prawidłowa pielęgnacja
Nawet najlepszej jakości tabletki na trądzik pomogą w niewielkim stopniu, jeśli regularnie popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Najczęstszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed zaśnięciem. Zanim pójdzie się spać, powinno się bezwzględnie zmyć makijaż, jak również kremy nałożone rano i sebum, które nagromadziło się się w porach skóry. Nieoczyszczone zanieczyszczenia przyczyniają się istotnie do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.
Drugim częstym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie skóry tylko i wyłącznie silnie działającymi preparatami oczyszczającymi, w wyniku czego stymuluje się ją do przyspieszonej produkcji sebum.