Trądzik to wielki problem nastolatków, jednak może on także pojawić się w wieku dorosłym czy też u niemowląt. Pojawienie się zmian skórnych może być dla nas sygnałem, że organizm przestał dobrze działać i trzeba podjąć jakieś konkretne kroki, by było lepiej. W początkowym etapie dobrym środkiem mogą okazać się tabletki na pryszcze, ale w przypadku zaniedbania dolegliwości konieczne mogą się okazać bardziej złożone preparaty. A zatem jak raz na zawsze wyleczyć się z trądziku?

Tabletki na wypryski
Jeżeli tradycyjne metody typu zabiegi pielęgnacyjne oraz tabletki na wypryski bez recepty zawiodą i problemy skórne nadal się nasilają, to należy wybrać się do lekarza dermatologii. Sporo ludzi unika konsultacji u specjalisty, czego późniejszym efektem jest doprowadzenie do kłopotliwych i nieestetycznych zmian na skórze, które niełatwo potem wyleczyć i kuracja staje się uciążliwa. Środki na wypryski powinny być odpowiednio dostosowane do indywidualnego stanu naszej cery, aby można było w ogóle mówić o choćby minimalnej ich skuteczności. Często dermatolog doradza różne domowe metody na trądzik jako uzupełnienie leczenia, ale podstawą kuracji jest przede wszystkim użycie preparatów doustnych. Najważniejsze jest, aby brać je regularnie, a zatem postępować zgodnie z poradami dermatologa. Skoro nasze wcześniejsze działania na własną rękę nie zadziałały, to teraz trzeba polegać na specjaliście, który posiada duże doświadczenie w zakresie leczenia trądziku.
Jednak tabletki na pryszcze nie są jedyną metodą, jaką stosuje dermatolog. Bardzo często przepisuje on także zwiększone dawki witamin z grupy B, witaminę PP oraz C. Trzeba nie tylko pozbyć się stanu zapalnego, ale również przeciwdziałać łojotokowi. Tabletki na pryszcze mają w swoim składzie też często pochodną kwasu witaminy A, to jest izotretynoinę, która wpływa na polepszenie kondycji skóry każdego z nas. Doustnie przepisywane są najczęściej doksycyklina, minocyklina czy erytromecyna.

Rzecz jasna właściwa pielęgnacja skóry twarzy dodatkowo odgrywa przy tym schorzeniu niebagatelną wagę. Polecane są głównie środki, które wykazują działanie złuszczające naskórek oraz przeciwłojotokowe. Najczęściej skóra trądzikowa wydziela zbyt duże ilości sebum, co nasila powstawanie zaskórników, dlatego też najlepiej kupować kosmetyki przeznaczone dla skóry tłustej czy mieszanej. Preparaty złuszczające mogą doprowadzić do zbytniego wysuszenia się skóry, z tego względu trzeba dodatkowo pamiętać o jej systematycznym nawilżaniu. Na rynku bez problemu da się znaleźć odpowiednie preparaty.