Trądzik stanowi uciążliwy problem, który dotyka nie tylko nastolatki. Wbrew pozorom, bardzo często i z wielu przyczyn dotyczy od też osoby dojrzałe. Stanowi źródło kompleksów, złego samopoczucia, a nawet ma negatywny wpływ na zdrowie. Marzeniem osób z trądzikiem jest wówczas gładka cera bez niedoskonałości, a za tym często idzie działanie. Najlepiej zacząć od wykonania szeregu niezbędnych badań, a także wizyty u kompetentnego lekarza i sprawdzenia stanu organizmu. Nierzadko okazuje się, że tabletki na trądzik są skuteczniejsze, niż wszystkie używane bezpośrednio na skórę specyfiki, które działają tylko od zewnątrz.

Pierwsza pomoc – dermatolog
Kosmetyczka niewiele może zdziałać mając do czynienia z trądzikiem. Oczywiście, niektóre jego objawy można łagodzić lub sprawić, żeby nie zostały po nich nieestetyczne blizny poprzez rozmaite zabiegi, jednak najczęściej konieczne jest raczej zastosowanie właściwych tabletek na trądzik. Dermatolog powinien zlecić przeprowadzenie różnych szczegółowych badań, bowiem często przyczyny trądziku tkwią na przykład w niewłaściwych poziomach hormonów płciowych. Wyrównanie tego poziomu nie jest skomplikowane, jednak dopóki się tego nie zrobi, żadna zewnętrzna kuracja ani suplementacja nie pomoże pozbyć się tego specyficznego problemu.
Jeśli zachodzą podejrzenia, że chodzi właśnie o hormony, pomóc może także endokrynolog, potrafiący analizować wyniki pomiaru ich poziomów (robi się to, badając laboratoryjnie próbkę krwi). Lekarz tej specjalizacji przepisze też leki służące doprowadzeniu ilości hormonów do prawidłowych wartości.

Suplementacja
Trądzik bywa także sygnałem, że organizmowi brakuje jakichś ważnych substancji. Specjalne tabletki na trądzik bezpośrednio uzupełniają te niedobory, a ich skład jest uzależniony jest od kondycji zdrowotnej cery. Najczęściej są źródłem takich substancji, jak witamina E, A oraz cynk – to właśnie one służą naprawie uszkodzonej skóry oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, łagodzą i leczą też te istniejące bez tworzenia nieestetycznych blizn. Często specjalne tabletki na trądzik zawierają też zioła – na przykład od lat znane ze swoich właściwości oczyszczających i wzmacniających, bogate w mikroelementy pokrzywę i bratka trójbarwnego.