Trądzik kojarzony jest głównie jako przypadłość pojawiająca się w okresie pokwitania i przemijająca po tym czasie samoistnie. Prawda jest taka ostrych stanów zapalnych w omawianej chorobie nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć – nieleczone mogą pozostawić po sobie trudne do usunięcia przebarwienia a czasem blizny. Również w stanie, kiedy dolegliwości są znacznie łagodniejsze należałoby zadać sobie trud, by stany zapalne zniknęły szybciej i były powtarzalne znacznie rzadziej w przyszłości. Starając się wyszukać odpowiedź na niezwykle ważne pytanie – jak pozbyć się trądziku? W sieci można spotkać się z wieloma istotnymi informacjami.

Trądzik – co jest jego powodem?
Trądzik kojarzy się przede wszystkim z pryszczami, czyli czerwonymi stanami zapalnymi na skórze. Jednakże trądzik „początkowy” to znane wszystkim wągry. Mogą przyjąć one postać otwartą – na twarzy wyskakują wówczas czarne kropki, lub zamkniętą, która objawia się jako białe kropki umieszczone pod powierzchnią skóry. Powód wyskoczenia tego typu dolegliwości jest taki sam – nadmiar łoju (znanego niektórym także jako sebum). Zbyt wysoka produkcja takiej substancji w większości przypadków zdarza się w okresie dojrzewania – kiedy sebum zatka pory naszej skóry, zaczyna się stan zapalny.

Co robić w przypadku cery trądzikowej?
Zupełnie podstawowa rzecz, to delikatnie ją oczyszczać. Zalecane przez specjalistów jest stosowanie preparatów z serii przeznaczonej dla cery trądzikowej. Nie należy zapominać o specjalnie przygotowanym dla takich osób toniku oraz o lekkim kremie nawilżającym. Zaleca się również zastosować leczenie oparte na bazie ziół, warto skorzystać przede wszystkim z dobrodziejstw ziela fiołka trójbarwnego. Poleca się zarówno spożywanie naparu, jak i stosowanie preparatów do stosowania zewnętrznego, a opartych na podstawie wymienionego składnika.

Farmaceutyczne środki na trądzik
W przypadku, w którym samodzielne sposoby zaradzenia problemowi nie dają rezultatu można wybrać się do dermatologa. Może on zalecić antybiotyki, które niwelują stany zapalne – na przykład tetracyklinę, tretynoinę czy też izotretynoinę. Działające mogą być również środki na bazie hormonów, ale stosuje się je zwykle tylko u dorosłych osób, u których trądzik młodzieńczy nadal się pojawia.