Jedną z częściej spotykanych dolegliwości, zwłaszcza wśród młodzieży, jest trądzik. Ta choroba skóry potrafi uprzykrzyć życie. Często spotykanym sposobem walki z nim jest zakrywanie go podkładem lub innymi maskującymi specyfikami. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie.

Informacje o trądziku:

Ta uciążliwa choroba skóry to efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Najczęściej dotyka ona osoby w wieku dojrzewania, ponieważ wówczas organizm najbardziej się zmienia. Jest to trądzik młodzieńczy. Zauważa się również tę dolegliwość coraz częściej u osób po dwudziestym roku życia. Przyczyny trądziku są różne. Poza burzą hormonów w naszym ciele, wpływ może mieć nieprawidłowa dieta czy nadmierny stres. Zmęczenie czy przesilenie związane ze zmianą pór roku również może być powodem. Coraz częściej jest także mowa o zanieczyszczeniu środowiska. Kiedy nasza skóra jest narażona na ciągły kontakt ze spalinami czy smogiem (tu szczególnie o osobach pracujących w większych miastach, gdzie natężenie zanieczyszczeń jest jeszcze większe) oczywistością jest, że ma to duży wpływ na jej funkcjonowanie. Jeżeli odżywiamy się zdrowo i nie prowadzimy stresującego trybu życia, a mimo to trądzik pojawia się na naszej skórze, możliwe, że jest to genetyczna skłonność do jego występowania. W takiej sytuacji najlepiej wybrać się do dermatologa.

Czego unikać w naszej diecie, aby pozbyć się trądziku?

Duże ilości czekolady są szkodliwe dla naszej skóry. Mowa tu nie tylko o klasycznych tabliczkach, ale także wszelkiego rodzaju batonach czy ciastach z czekoladą. Z pewnością nie pomagają także ostre przyprawy. W niewielkich ilościach nie powinny być szkodliwe dla naszej skóry, jednak stanowczo nie powinno się używać ich do każdego posiłku. Palenie papierosów także źle wpływa na naszą cerę. Nie tylko wspiera powstawanie trądziku, ale nasza skóra potrafi przybrać wówczas żółtawy odcień. Palenie zdecydowanie nie wpływa dobrze na wygląd.

Ważną zasadą, która powinna zamienić się w nawyk, jest odpowiednia higiena skóry. Niezdrowe jest spanie w makijażu. Zawsze przed snem należy go zmyć. Resztki podkładu w połączeniu z pyłem czy kurzem, z którymi mamy styczność na co dzień, tworzą kombinacje, przez którą często następnego dnia na naszej twarzy pojawia się nieproszony gość. Po dokładnym umyciu i osuszeniu twarzy, warto zastosować nawilżający krem dla gładkości i komfortu skóry.

Jak walczyć z trądzikiem?

W zależności od zaawansowania problemu, istnieją różne preparaty. Tutaj sami najlepiej powinniśmy wiedzieć o rodzaju naszej skóry. Wszelkie kremy czy maści możemy dostać w drogeriach i aptekach, gdzie zazwyczaj możemy liczyć także na poradę. Jeśli jednak nie zetknęliśmy się wcześniej z problemem skórnym, nie mamy pewności że to trądzik (istnieją choroby skórne, które są podobne) lub próbowaliśmy wielu metod, a mimo to dalej borykamy się z problemem, należy wybrać się do dermatologa. Jednorazowa wizyta może pomóc w uzyskaniu wielu informacji na temat naszej skóry i tego jakich preparatów powinniśmy używać.