Trądzik to problem nie tylko urody, ale także zdrowia – wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i kondycji cery, a to prowadzi do nasilonego poczucia bezsilności. Zniecierpliwienie często przekłada się na zrezygnowanie z kontynuowania wysiłków i odnowienie problemu. Zdecydowanie często dopiero zajmująca dużo czasu, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi oczekiwane rezultaty – warto połączyć lekarstwa na trądzik, produkty kosmetyczne a także dietę, oraz starać się unikać paru powszechnych błędów.

Brak ochrony przed słońcem
Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest konieczne nie tylko przy największym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią dobroczynnie, jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia problemu, powraca on ze zdwojoną siłą, ponieważ promieniowanie słoneczne niszczy strukturę skóry i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Zwłaszcza wykonując złuszczanie kwasami trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie, jednak używanie dobrej jakości kremu z dużym filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na sposób odżywiania i suplementację
Prawidłowa dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i węglowodany pokarmów, to konieczność jeśli chce się posiadać piękną, czystą cerę. Warto połączyć to z suplementacją, najlepiej nabywając odpowiednio dobrane tabletki na trądzik, które wśród składników zawierają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pomoże nie tylko przywrócić jej właściwą kondycję, ale również utrzymać oczekiwany stan rzeczy na dłużej.

Unikanie peelingów i nawilżania
Kolejne popularne przekonanie mówi, że skóra tłusta i trądzikowa nie wymagają nawilżania. To pomyłka – powinno się ją nawilżać, jednak dobrze jest używać specjalnie dopasowanych, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta wymaga też peelingów, jednak gdy pojawiają się zaostrzone objawy trądziku, powinno się zrobić to z użyciem łagodnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może roznieść po całej twarzy zarazki.