Kiedyś trądzik był typową dolegliwością wieku dojrzewania. Dzisiaj z kolei pojawia się on również u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Trądzik o niewielkim nasileniu manifestujący się zaskórnikami albo małymi wypryskami i guzkami bez cech stanu zapalnego pojawia się dzisiaj u wielu osób- u młodych ludzi, u dorosłych, a szczególnie u pań przed miesiączką.

Jak sobie poradzić z tym nieprzyjemnym problemem? Przede wszystkim trzeba stosować się do zasad higieny. W tym celu warto kupić specjalny krem, tonik oraz żel do czyszczenia cery. Trzeba z całą pewnością także unikać ostrych, słonych i tłustych posiłków. A co trzeba zrobić, jeśli to jednak okaże się niewystarczające?

Przede wszystkim należy zaaplikować maść na trądzik. Na szczęście dzisiaj w aptece można dostać wiele takich maści bez recepty. Trzeba pamiętać, że w przypadku łagodnego trądziku nie są zalecane maści z zawartością antybiotyków i sterydów. Lepiej wybrać maść zawierającą witaminą A. Działa ona rewelacyjnie na procesy przyrastania naskórka zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto pomaga ona uniknąć blizn i przebarwień. Maści te dość szybko poprawiają stan skóry, niemniej na pełne efekty należy poczekać około 3 miesięcy.

Można także zastosować maści z nadtlenkiem benzoilu. Mogą one jednak trochę przesuszyć skórę, a nadtlenek może lekko odbarwić włosy.

Inną równie często stosowaną maścią jest maść która w swoim składzie ma cynk. Substancją aktywną jest tutaj tlenek cynku. Należy wyjaśnić, że jest to stosunkowo łagodna maść- aby zobaczyć efekty jej działania trzeba będzie trochę poczekać. Wypryski mogą również zniknąć same po pewnym czasie.

W przypadku trądziku o łagodnym przebiegu dobrze sprawdzają się również smarowidła z kwasem salicylowym albo maści ziołowe.

Na zakończenie trzeba dodać, że w każdej postaci trądziku warto udać się do lekarza dermatologii, który pomoże wybrać najlepszą dla nas maść.