Trądzik to choroba dermatologiczna, która spotyka wiele osób, nie zawsze jedynie w okresie dorastania. Występuje on tak samo u kobiet, jak i u panów, objawiając się wypryskami, pojawiającymi się na twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.

Dlaczego się pojawia?

Na samym początku tej dolegliwości gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, w wyniku czego produkują też znaczne ilości łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego procesu, rogowacieje. W ten sposób tworzy się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go w górę. Kiedy produkowanie łoju zostaje nagle zablokowane, powstaje woreczek, wypełniony mieszanką keratyny i tłuszczów, popularnie zwany zaskórnikiem.

Trądzik pojawia się dokładnie w miejscu, w którym znajduje się największą liczbę gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina w pewnej chwili zaczyna służyć jako pożywka dla drobnoustrojów, przez co te mnożą się, pogarszając dodatkowo zastany stan zapalny. Mimo takiej sytuacji, one same nie wywołują tej nieprzyjemnej choroby, w związku z tym nie jest ona zaraźliwa. Trzeba jednak pamiętać, że drobnoustroje zawsze znajdują się na ludzkiej skórze, a dopiero w zetknięciu się z łojem stają się dość groźne dla zdrowia.

Wypryski to krosty, które rodzą się w efekcie ostrych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy bakterie uwalniają pewnego rodzaju enzymy, nazywane lipazami. Wówczas neutralne tłuszcze łoju zostają podzielone na mniejsze elementy. W czasie wzrostu ilości komórek, które podlegają zakażeniu, wzmaga się także ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Gdy ścianki mieszka włosowego podlegają zbyt silnemu naciskowi, po prostu pękają, a wówczas cała ich zawartość rozlewa się dookoła. To w taki właśnie sposób dochodzi do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych.

Od czego jeszcze zależy rozwój trądziku?

Osoby, których bliscy cierpieli na trądzik, są na niego znacznie bardziej podatne. Pryszcze pojawiają się też najczęściej w okresie dojrzewania, ze względu na to, że to wówczas zaczynają się wzmacniać hormony, co jest przyczyną nadmiernej produkcji sebum. Wini się także najbliższe otoczenie – jeśli przebywa się w miejscu, w którym powietrze jest bardzo zanieczyszczone czy też dość często wystawia się skórę na negatywne działanie słońca, choroba może się nasilić.