Trądzik to jedna najpopularniejszych dolegliwości skórnych, która w mniejszym lub większym stopniu dotyczy około 80% nastolatków. Problem ten wbrew pozorom nie spotyka jedynie ludzi w młodym wieku, czasami bowiem może spotkać również i osoby dojrzałe, wliczając kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne, i te będące w ciąży.

Prawda na temat powstawania trądziku
Przemyślmy zatem jak właściwie dochodzi do powstania trądziku i czym właściwie jest.
Przede wszystkim zwrócić musimy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie ma związku z źle zaplanowaną dietą, nieutrzymaną higieną osobistą, czy może wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca najczęstszego występowania trądziku
Problem zaczyna się od mieszków włosowych, a zatem od porów. To właśnie w tym miejscu powstaje trądzik – do porów produkowany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na to, iż najwięcej mieszków włosowych pojawia się na twarzy i na plecach, barkach i klatce piersiowej, to właśnie tutaj najczęściej spotykamy się z pojawianiem się trądziku.
Powstaniu trądziku towarzyszy zaburzona produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, to przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiernych ilościach. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry poprzez ujścia mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia przytykają się, a łój nie mogąc znaleźć ujścia gromadzi się pod skórą. To powoduje, że łój gromadzący się w tym miejscu okaże się świetną pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się i powodują dodatkowo podrażnienie oraz wzmocnienie stanu chorobowego tkanki.
Jak widać do powstania trądziku są więc konieczne dwa warunki: pierwszy z nich to nadprodukcja łoju oraz drugi, czyli działanie bakterii. Każda z tych rzeczy sprawia, iż trądzikiem nie można się zarazić nim przez spotkanie z chorym, zaś antybiotykoterapia to jeden z absolutnie bazowych środków wspomagających leczenie trądziku.

Rozwój choroby
Po zaczopowaniu się porów, łój zgromadzony wcześniej w mieszkach włosowych pod skórą nie jest wciąż zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna przybierać formę zaskórnika, czyli to popularne wągry. Są zmianami w tkance, które nie są bolesne, za to zdecydowanie widoczne w formie ciemnych lub jasnych punkcików na cerze, plecach, ramionach, czy w innych miejscach wystąpienia zmian chorobowych.
W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje pęknięcie ich zawartości do wewnątrz skóry. Wówczas rozpoczynają rozwijać się stany zapalne tej tkanki, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest używanie m. in. możliwych do dostania na naszym rynku żeli antybakteryjnych.