Nieestetyczne krosty w rejonach twarzy czy dekoltu to zmora niejednego człowieka w okresie dojrzewania. Za uprzykrzone zmiany skórne odpowiada niezwykle uciążliwa, przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo-włosowych, nazywana trądzikiem. Dolegliwość najczęściej dotyka osoby w wieku dorastania – dziewczęta między czternastym a siedemnastym rokiem życia oraz u chłopców między szesnastym a dziewiętnastym rokiem życia.

Podłoże tworzenia się trądziku młodzieńczego

Za tworzenie się pryszczy najczęściej odpowiedzialne są hormony – androgeny. Hormony te aktywują się właśnie w okresie dorastania, co źle wpływa na kondycję skóry. Powiększone gruczoły łojowe, tworzą nadmierną ilość łoju, co prowadzi do pojawiania się pryszczy. Trądzik młodzieńczy pojawia się najczęściej na twarzy, jednak nie jest to pewnik, bowiem może występować także w rejonach pleców, dekoltu, ramion i pośladków.

U młodych osób problem z pryszczami może jednak wynikać także z innych powodów. Pośród nich można by wymienić alergie pokarmowe, pasożyty, reakcje na branie medykamentów lub nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy, co skutkuje zapychaniem gruczołów łojowych i w rezultacie powstawaniem trądziku.

Jakie są objawy trądziku i jak sobie z nim poradzić

Trądzik przybiera postać wągrów, zarumienia skóry, ognisk zapalnych, krostek czy też grudek. W pewnych przypadkach zmiany skórne rozwijają się do tego stopnia, że zaczynają powstawać nacieki ropne, torbiele oraz cysty, po których w licznych przypadkach pozostają szpetne blizny potrądzikowe. A usunięcie takich blizn jest już bardzo trudne i wymaga specjalistycznych zabiegów.

W kuracji trądziku ważna jest jego właściwa diagnostyka, dlatego warto skonsultować tą przypadłość z dermatologiem lub endokrynologiem. W przypadku trądziku grudkowo-ogólnego kuracja polega na stosowaniu antybiotyków miejscowych oraz ogólnych. Z kolei, kiedy ma się do czynienia z trądzikiem ropowiczym, powinno się też często używać izotretynoinę, która wspomaga zmniejszyć ilość wydzielanego sebum i bakterii.

Przy miejscowym leczeniu trądziku młodzieńczego używa się głównie maści, kremów oraz żeli, mających w sobie retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki i kwas azelainowy. Osoby, które borykają się z problemem bardzo intensywnego trądziku, podejmują najczęściej leczenia doustne. Kuracja opiera się na zażywaniu wskazanych antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, medykamentów przeciwzapalnych czy przeciwzaskórnikowych. W niektórych przypadkach sprawdzą się także zabiegi oczyszczające, specjalistyczne peelingi czy terapie laserowe.