Jak leczyć trądzik – to pytanie, które z pewnością zadawało sobie większość z was i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem mimo tego, że pozornie może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona uciążliwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, że trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To choroba, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy specjalisty – lekarza dermatologa.
Dzięki odpowiednio podjętemu leczeniu można uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian skórnych, jak chociażby blizny, czy przebarwienia.

Zabiegi wykonywane w domu
Dobrze, jeśli konsultację z lekarzem uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednak poprzestanie wyłącznie na kosmetyce realizowanej w domu przy zaawansowanych zmianach skórnych, nie będzie wystarczająco skuteczne. Można zatem stosować je głównie przy bardzo drobnej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?
Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze odpowiednie leki, zwłaszcza zaś preparaty zawierające izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek oraz wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.
Podczas procesu leczenia, kluczową sprawą jest, by nie zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, pod warunkiem że będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia. 
Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niewielkich i łagodnych i średnich zmianach. W tym przypadku stosowane są kremy, maści, żele i rozmaite preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski. 
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, które stosuje się w przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by oprócz leczenia typowo dermatologicznego postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład piling medyczny, mikrodermabrazja, czy też – jeżeli jest taka konieczność – usuwanie blizn przy pomocy laserów.
Lecząc trądzik, należy pamiętać że absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego rodzaju działań będą tylko szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 
W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, lub dwa w tygodniu.